1 | Sovjet-Unie (Valery Likhachov, Gennadiy Komnatov, Valery Yardy, Boris Shukhov) | 2h11'17" |
2 | Polen (Ryzsard Szurkowski, Stanislaw Szozda, Edward Barcik, Lucjan Lis) | 2h11'47" |
4 | België (Louis Verreydt, Gustaaf Van Cauter, Gustaaf Hermans, Ludo Delcroix) | 2h12'36" |
5 | Noorwegen (Magne Orre, Knut Knudsen, Arve Haugen, Thorleif Andresen) | 2h13'20" |
6 | Nationaal team van Zweden (Sven-Åke Nilsson, Leif Hansson, Tord Filipsson, Lennart Fagerlund) | 2h13'36" |
7 | Hongarije (András Takács, József Peterman, Imre Géra, Tibor Debreceni) | 2h14'18" |
8 | Zwitserland (Ueli Sutter, Roland Schär, Bruno Hubschmid, Gilbert Bischoff) | 2h14'33" |
9 | Italië (Giovanni Tonoli, Francesco Moser, Pasqualino Moretti, Osvaldo Castellan) | 2h14'36" |
10 | Oostenrijk (Johann Summer, Rudolf Mitteregger, Roman Humenberger, Siegfried Denk) | 2h14'48" |
11 | Denemarken (Jørgen Marcussen, Jørn Lund, Junker Jørgensen, Jørgen Emil Hansen) | 2h15'25" |
12 | Spanje (José Luis Viejo Gómez, Carlos Melero Garcia, José Teña Ambros, Jaime Huelamo Huelamo) | 2h15'37" |
13 | Tsjechoslowakije (Vlastimil Moravec, Petr Matousek, Jirí Mainus, Milos Hrazdíra) | 2h16'15" |
14 | Groot-Brittannië (Dave Lloyd, Phil Edwards, John Clewarth, Phil Bayton) | 2h16'18" |
15 | Verenigde Staten (Wayne Stetina, Ron Skarin, John Howard, Richard Ball) | 2h17'06" |
16 | Cuba (Pedro Rodríguez, Roberto Menéndez López, Raúl Marcelo Vázquez Vázquez, Gregorio Aldo Arencibia Guerra) | 2h17'24" |
17 | Australië (John Trevorrow, Kevin Clyde Sefton, Graeme David Jose, Donald John Allan) | 2h18'00" |
18 | Frankrijk (Guy Sibille, Jean-Claude Meunier, Claude Magni, Henri-Paul Fin) | 2h18'19" |
19 | Finland (Ole Wackström, Mauno Uusivirta, Harry Hannus, Kalevi Eskelinen) | 2h18'25" |
20 | West-Duitsland (Erwin Tischler, Rainer Podlesch, Algis Oleknavicius, Johannes Knab) | 2h18'27" |
21 | Joegoslavië (Janez Zakotnik, Joze Valencic, Rados Cubric, Cvetko Bilic) | 2h18'28" |
22 | Colombia (Miguel Samaca Hernandez, Henry Cuevas Zúñiga, Fernando Cruz, Fabio Acevedo) | 2h18'36" |
23 | Canada (Thomas Morris, Jack McCullough, Brian Chewter, Gilles Durand) | 2h19'39" |
24 | Turkije (Seyit Kirmizi, Ali Hüryilmaz, Erol Küçükbakirci, Mevlüt Bora) | 2h19'39" |
25 | Mexico (Francisco Vázquez de la Torres, Francisco Javier Huerta Franco, Antonio Hernández, Agustín Alcántara) | 2h21'12" |
26 | Ireland (Noel Taggart, Kieron McQuaid, Peter Doyle, Liam Horner) | 2h21'37" |
27 | Uruguay (Elbio Walter Tardáguila Lavega, Alberto Dumas Rodríguez Baglietto, Lino Benech, Jorge Eduardo Jukich Curbelo) | 2h21'57" |
28 | Ethiopië (Tekeste Woldu, Fisihasion Ghebreyesus, Rissom Gebre Meskei, Mehari Okubamicael) | 2h28'39" |
29 | Trinidad en Tobago (Vernon Stauble, Anthony Sellier, Clive Saney, Patrick Gellineau) | 2h29'15" |
30 | Peru (Carlos Espinoza, Fernando Cuenca, Gilberto Chocce, Bernardo Arias) | 2h30'57" |
31 | Malta (John Magri, Joseph Said, Louis Bezzina, Alfred Tonna) | 2h31'40" |
32 | Iran (Behrouz Rahbar, Gholam Hossein Koohi, Mohamed Khodavand, Khosro Haghgosha) | 2h34'30" |
33 | Kameroen (Nicolas Owona, Joseph Kono, Joseph Evouna, Jean-Bernard Djambou) | 2h40'10" |
34 | Thailand (Panya Singprayool-Dinmuong, Sivaporn Ratanapool, Pinit Koeykorpkeo, Sataporn Kantasa-Ard) | 2h41'42" |
35 | Maleisië (Omar Haji Saad, Saad Fadzil, Ibrahim Daud, Abdul Bahar-ud-Din Rahum) | 2h46'51" |
DSQ | Nederland (Aad Van Den Hoek, Cees Priem, Hennie Kuiper, Fedor Den Hertog) | DSQ |