1 | Nederland (Bart Zoet, Jan Pieterse, Gerben Karstens, Evert Dolman) | 2h26'31"19 |
2 | Italië (Ferruccio Manza, Pietro Guerra, Luciano Dalla Bona, Severino Andreoli) | 2h26'55"39 |
3 | Nationaal team van Zweden (Sture 'Fåglum' Pettersson, Gösta 'Fåglum' Pettersson, Erik 'Fåglum' Pettersson, Sven Hamrin) | 2h27'11"52 |
4 | Argentinië (Ruben Placanica, Delmo Delmastro, Roberto Florencio Breppe Sokosoppi, Héctor Acosta) | 2h27'58"55 |
5 | Sovjet-Unie (Gainan Saidchushin, Aleksey Petrov, Anatoly Olizarenko, Youri Melikhov) | 2h28'26"48 |
6 | Frankrijk (Jean-Claude Wuillemin, André Desvages, Georges Chappe, Marcel-Ernest Bidault) | 2h28'52"74 |
7 | Denemarken (Ole Ritter, Ole Højlund Pedersen, Henning Petersen, Flemming Gleerup Hansen) | 2h29'10"33 |
8 | Spanje (Luis Pedro Santamarina Antonana, Mariano Díaz Díaz, José Manuel López Rodríguez, José Ramon Goyeneche Bilbao) | 2h30'55"26 |
9 | Roemenië (Emil Rusu, Ion Cosma, Constantin Ciocan, Gheorghe Badara) | 2h31'22"96 |
10 | Uruguay (Ricardo Vázquez Gómez, Francisco Perez Sanchez, Vid Cencic Cencic, Wilde H. Baridón Ricca) | 2h31'36"74 |
11 | Polen (Rajmund Zielinski, Jan Magiera, Józef Beker, Andrzej Blawdzin) | 2h31'44"70 |
12 | Hongarije (Ferenc Stámusz, Laszlo Maho, András Mészáros, Janos Juszko) | 2h32'19"96 |
13 | België (Albert Van Vlierberghe, Roland Van De Rijse, Roland De Neve, Leopold Heuvelmans) | 2h32'54"40 |
14 | West-Duitsland (Immo Rittmeyer, Peter Glemser, Günter Hoffmann, Burkhard Ebert) | 2h33'37"45 |
15 | Groot-Brittannië (Colin Lewis, Derek Harrison, Mike Cowley, Robert Charles Addy) | 2h34'31"94 |
16 | Zwitserland (René Rutschmann, Louis Pfenninger, Hans Lüthi, Erwin Jaisli) | 2h34'39"19 |
17 | Mexico (Porfirio Remigio Rivera, Moises López Morales, Antonio Duque Gárza, Adolfo Belmonte Heredia) | 2h38'14"55 |
18 | Nieuw-Zeeland (Richard Johnstone, Max Grace, Arthur Candy, Laurence Byers) | 2h38'37"35 |
19 | Japan (Hirotsugu Fukuhara, Yoshio Shimura, Masashi Omiya, Takehisa Kato) | 2h40'13"27 |
20 | Verenigde Staten (Wesley Chowen, Michael Allen, John Cotton Allis, Michael Hiltner) | 2h40'30"13 |
21 | Colombia (Pedro Julio Sanchez Puente, Javier Amado Suárez, Pablo Hernández, Rubén Darío Gómez Bedoya) | 2h40'59"99 |
22 | Iran (Akbar Poudeh, Sayed Esmail Hosseini, Mashallah Amin Sorour, Davoud Akhlagi) | 2h43'39"16 |
23 | Mongolië (Choijiljavyn Samand, Luvsangiin Erkhemjamts, Luvsangiin Buudai, Yanjingiin Baatar) | 2h48'55"57 |
24 | Zuid-Korea (Seon-bae Lee, Seong-Ik Hong, Seong-Hwan Jo, Byeong-Hun An) | 2h52'18"39 |
25 | Taiwan (Rong-hwa Yang, Ming-shu Shue, Jong-chau Her, Chueng-hwai Deng) | 2h53'28"59 |
26 | Ethiopië (Mikael Saglimbeni, Yemane Negassi, Fisihasion Ghebreyesus, Suleman Ambaye) | 2h53'52"25 |
27 | Cambodja (Ret Chhon, Khem Son, Van Son, Yi Yuong) | 2h56'59"87 |
28 | Thailand (Suwan Ornkerd, Vitool Charernratana, Tarwon Jirapan, Chainarong Sophonpong) | 2h57'04"72 |
29 | Filipijnen (Norberto Arceo, Daniel Olivares, Cornelio Padilla, Arturo M. Romeo) | 2h59'58"60 |
30 | Hong Kong (Kwong Choi Chow, Kwong Man Chow, Sau Hei Mok, Michael Watson) | 3h03'26"10 |
31 | Zuid-Vietnam (Huynh Anh, Nguyên Van Khoi, Nguyên Van Ngan, Trân Van Nen) | 3h08'59"35 |
32 | Maleisië (Choon Boon Tjow, Joo Pong Ng, Mow Thim Choy, Arulraj Rosli) | 3h11'47"02 |